Meyhaneye veya fuhuş yerine insan taşımak günah mı?

Soru Detayı

- Bazen takside müşteri fuhuş yapılan yerlere, bazen de alkollü içki içilen yerlere gidiyor. Her ne kadar bu tür yerlere müşteri almamaya çalışsak da istisnai olarak oluyor.
- Her ne kadar gittiği yer gayri meşru olsa da A noktasından B noktasına taşıma meşru bir iş, indikten sonra taksiyle işi bitiyor.
- Her ne kadar bu tür yerlere müşteri götürmek doğru değilse de alınan para helal midir?
- Fuhuş yapılan yerle meyhane arasında fark var mı?
- Bazen de taksiye alkollü müsteri biniyor, onu evine götürmek günah mı?
- Bu durumlardaki kazanç helal midir?
- Çünkü Almanya’da ehli kitabin yaşadığı yerde yapıyorum bu işi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir yere insan taşımak haram işleme katkı manasında / mahiyetinde değildir. Oraya giden şahıs istemezse zina yapmaz, içki içmez. Bu sebeple sorumluluk o şahsa aittir, taşımacıya değil.

Her iki durum da kazancınızı haram haline getirmez.

İnsanları günahtan ve çirkin davranışlardan engelleme vazifeniz olabilir; bunun yapılması da şartlara ve muhtemel sonuçlara bağlıdır.