Okulda namaz kılamıyorum, kazaya bırakmam doğru mu?

Soru Detayı

- Ben Almanya’da yaşıyorum ve haftanın iki gününde okulumdan dolayı öğle namazını kılamıyorum. Yani okulda iken kaçırıyorum.
- Malum yurt dışında yaşadığım için mescit veya benzeri namaz kılabileceğim yerler yok. Abdest konusu da biraz sıkıntılı. Zira tuvaletler maalesef çok pis.
- Ve ben de öğle namazlarını kazaya bırakmak zorunda kalıyorum... Bu yaptığım doğru mudur?
- Değilse, neyi yapmam daha doğru olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela yaptığınız ve yapmaya gayret ettiğiniz bütün ibadetlerinizin Allah katındaki ecri, normal şartlarda, yani bir İslam ülkesinde olduğundan katbekat daha fazladır, bundan hiç endişeniz olmasın.

Biz zorlaşmasını istemeyiz, dilemeyiz, aksine kolaylaşması için gayret göstermemiz gerekir ancak, şartlar ne kadar zorsa, o zor şartlarda Allah rızasını ne kadar ararsak, o işimizin makbuliyeti o nispette artar, bunu da unutmayın.

Normal şartlarda namazlar şu veya bu sebepten ötürü bile, isteyerek kazaya bırakılmaz; uyuma, şuur kaybı, unutma gibi zaaflarımızdan dolayı kılamadığımız namazları hemen ilk fırsatta kaza ederiz ve kulluğumuzun kusurundan dolayı da Rabbimize tövbe istiğfar ederiz.

Onun dışındaki her durum için bir ruhsat ve bir kolaylık getirmiştir dinimiz.

Su yokluğundan veya imkansızlıktan veya hastalıktan dolayı abdest alamıyorsak, bize toprakla veya topraktan yapılmış bir şeylerle teyemmüm etme ruhsatı tanınmıştır.

Namazı, keyfi değil de hastalıktan veya başka mücbir bir sebepten dolayı tadili erkânı ile kılamıyorsak; yerde oturarak, sandalyede oturarak, yatarak, bu da olmuyorsa göz iması ile kılmamıza ruhsat verilmiş.

Sizin durumunuzda “şöyle yapmanız gerekir” diye kati bir şey söylemek çok sağlıklı olmayacak; o an sizin içinde bulunduğunuz ve ancak sizin tartabileceğiniz hassas duruma göre, anlık kararlar verip onu yapmanız daha münasiptir, şöyle ki:

- Evvela okulda iken abdestinizi el yıkama yerlerinde, yoksa bir şişe suyla, o da yoksa teyemmüm ile alıp, namazınızı tadili erkan ile kılmaya gayret edin.

- Bu olmuyorsa; namazınızı bir köşede örneğin yerde, masada, sandalyede... oturarak kılmaya gayret edin.

- Bu da olmuyorsa; bazı mezheplere tabi olun ve cem etmeye niyetlenin, mesela eve gidince öğlen ve ikindiyi, ikindi vaktinde ard arda kılın.

Yardımı da muhakkak sabırla Allah’tan isteyin ve O’na tevekkül edin.

Mekke’de sizden çok daha zor şartlar altında namaz kılmaya gayret eden Peygamberimiz (asm)’a ve ashabına kapılar açan, namaz kılma vazifelerini çok kısa zamanda kolaylaştıran Rabbimiz, sadece Allah rızasını arayan siz ve sizler gibi üstün meziyetli mümin kullarına da mutlaka nice kapılar açacaktır.

Bu geçirdiğiniz zor zamanlar da inşallah nice kusurlarınıza kefaret olacaktır...