Emekli maaşı almak caiz mi? Devlet siz çalışırken sigortanızı ödüyor, daha sonra emekli olunca büyük bir miktar para alınıyor, bu parayı almak caiz mi? Bu paranın belli bir miktarı faize girmez mi?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet bu kurumların kanununu çıkarıp, adı geçen kesimlerin görüşlerini almadan hakettikleri ücret veya maaş ya da elde ettikleri kazancın bir kısmını alıp biriktirmekte ve onunla tasarruf etmektedir. Her teşekkül, kanunun gösterdiği istikamette kendisine mensup olanlara yardım etmektedir.

İslâm'a bağlı kalmak şartıyla, memuriyet hayatına girip çalışmak ve maaş almak normal olduğu gibi, âmmeye veya özel kişilere ait alanlarda çalışıp ücret almak ve sonunda da emekli olup ikramiye ve maaş almak da normaldir.

Maaş ile emeklilik maaşı arasında fark yoktur. Devlet, memuruna veya başka bir işte çalıştırdığı kimselere maaş verebildiği gibi, maslahata binâen çalıştırmadığı kimselere de maaş verebilir.

Hatip Şirvanî şöyle diyor: Öşür ve vergi gibi şeyler vatandaşlardan zorla alınır, bu mallar birbirine karışıp ayrılmaları mümkün olmadığı ve sahipleri tanınmadığı için, artık Beytü’l-Mâl’e âit olur. Hükümdar ve diğer yetkililer istedikleri vatandaşa onu teberru edebilirler.

İbn-i Âbidîn de hükümdar, gördüğü maslahata binâen devlet malından istediği kimseye verebildiğini ifade ediyor.

Ayrıca Cessas, kâfir hükümdardan müktesep hakları olması dolayısıyla Müslümanların maaş alabileceğini, misâl ve tafsilâtıyla açıklamaktadır.