Banka memurluğu yapmış ve emekli olmuş kişinin kazancı ve emeklilik maaşı haram mıdır?

Soru Detayı

- Çalışırken aldığı maaş haram mıdır?
- Emekli maaşı haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan elde etmelerini önerir.

Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır. (Maide, 5/2)

Faiz alıp vermek haram olduğu gibi, buna aracılık ve şahitlik yapmak, yapılan işlemin katipliğini yapmak da haramdır.

Zira Rasulüllah (asm), faiz yiyene ve yedirene, faizli muamelelerin şahidlerine ve katibine lanet etmiştir. (Müslim, Müsakat, 106; Tirmizi, Buyu’, 2)

Bankalarda çalışan veya onlar için iş yapan kimseler, faiz muamelesi yanında dinen meşru olan işleri de yaparlar. Onun için almış oldukları maaş/ücret belli bir emek karşılığı olduğu için, tamamen gayrimeşru olarak nitelendirilemez.

Buna göre, bankada çalışan kişinin çalışırken ve emekli olduktan sonra aldığı maaşlar da bir emek karşılığıdır ve tamamen gayri meşru değildir...