Merkez Bankası’nda çalışmak caiz midir?

Soru Detayı

- Öğrenciler için çalışma ve eğitim programı var. Bunlarda çalışıp Merkez Bankası’nın verdiği maaşı almak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan temin etmelerini emreder.

Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır. (bk. Maide, 5/2)

Faiz alıp vermek haram olduğu gibi, buna aracılık ve şahitlik yapmak, yapılan işlemin katipliğini yapmak da haramdır. Zira Resulullah (asm):

"Faiz yiyene ve yedirene, faizli muamelelerin şahitlerine ve katibine lanet etmiştir." (Müslim, Müsakat, 106; Tirmizi, Büyu‘, 2)

Faizli işlerle uğraşan kurumlarda çalışan veya onlar için iş yapan kimseler faiz muameleleri yanında dinen meşru olan işleri de yaparlar. Onun için almış oldukları maaş/ücret belli bir emek karşılığı olduğu için tamamen gayrimeşru olarak nitelendirilemez.

Bu itibarla, bir kimsenin helalinden kazanma konusunda alternatif imkanları bulunduğu sürece dinen yasaklanan şeylerin yapıldığı işyerlerinde çalışması uygun değildir.

Öğrenciler için yapılan çalışma ve eğitimin içeriği de bu kapsamda değerlendirilmelidir.