Faizin 73 çeşidi nelerdir?

Soru Detayı

- Faizin 73 çeşidi varmış doğru mu, doğruysa bu yetmiş üç çeşit faiz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sıhhati noktasında ihtilaf bulunmakla beraber, faizin çeşitleri konusunda zikredilen rivayetteki 73 lafzının, faizin çeşidini saymak ve sınırlamak için değil, çokluğunu belirtmek ve mübalağa bildirmek için kullanıldığı ifade edilmektedir.

Buna benzer ifadeler, iman, hayâ gibi başka konularda da geçmektedir.

İslam’da faiz kesin olarak haram kılınmıştır. Bu bakımdan, adı ne olursa olsun herhangi bir kuruluştan ihtiyaç, ferdi, ticari, konut veya araba kredisi almak faizdir. Ev, araba vd. diğer ihtiyaçları satın almak üzere bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır.

Nitekim Resulullah (asm), faiz yiyene ve yedirene, faizli muamelelerin şahitlerine ve katibine lanet etmiştir. (bk. Buhari, Libas, 96; Müslim, Müsakat, 19)