Gelirinin çoğu faiz olandan burs almak helal mi?

Soru Detayı

- Gelirinin büyük kısmını faizden elde edilmiş olması çok muhtemel olan bir fondan gelen bursu kullanmak caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıh kitapları, sahibine haram olan paranın yoksullara verilmesi gerektiğini ittifakla yazıyor. Talebe de yoksul sayılıyor.

Dinimizde faiz bütün çeşitleriyle yasaklanmıştır. Dolayısıyla nerede olursa olsun faizli işlem yapan kurumlara para yatırılması ve bu paralardan elde edilen faizin herhangi bir ihtiyaç için kullanılması caiz değildir.

Her ne şekilde olursa olsun, bankaya yatırılmış olan paralar için tahakkuk eden faiz, karşılığında sevap beklemeksizin, fakirlere veya hayır kurumlarına verilmeli ve yapılan bu faizli işlemden dolayı da tövbe edilmelidir. Tövbenin ilk şartı ise, yapılan günaha bir daha dönmemeye azmetmektir.

Faiz getirisini hayır işlerde kullanmak faiz günahını kapatmaz. Hatta hayır işleri için faiz elde etmeye çalışmakta iki büyük günah vardır:

Birincisi faiz günahı, diğeri ise haram parayla hayır yapmaya niyet etme günahıdır.