Bankadaki faiz geliri ne yapılmalıdır?

Tarih: 07.08.2006 - 15:28 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hayır işlerinde kullanılır mı?
- Eğer kullanmadığımız takdirde yabancı güçler silah alımına harcarlar...
- Haram para ile yapılan hayır işlerinden sevap kazanılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram yoldan kazanılan paraların nerelere verileceği hususunda İslâm âlimleri iki görüşe sahipler. Bir kısmı, haram mal alınmaz, alınsa bile yenmez, diyorlar. Bunlara göre haramı almaktansa denize, yahut ateşe atmak daha tehlikesizdir. Bilhassa zühd ve takvâ mesleğinde giden bu zâtlardan biri olan Fudayl Hazretleri, eline geçen dirhemlerin haram olduğunu anlayınca taşların arasına doğru fırlatmış, “Ben haram malı elimle tutmak istemem." diyerek, hiçbir suretle faydalanmaya layık görmemiştir.

Ancak başta İmam-ı Gazalî olmak üzere bazı âlimler de bu gibi paraları bir fakire vermeyi daha uygun bulmuş; denize, ateşe atmakta hiçbir fayda olmadığına, muhtaca vermekte ise mutlak faydaların olduğuna dikkati çekmişler.

Gazalî (ks) bu mevzuda İhyâ’sında, Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm)’in, kendisine ikram edilen koyun etinin haramdan kazanıldığını anlayınca, hemen geri çekilip, fakirlere gönderttiğini; ayrıca Bizans’ın İranlılara karşı harbi kazanacağı konusunda bahse giren Hz. Ebû Bekir (ra)’in dediği çıkınca, aldığı develeri de fakirlere verdiğini delil olarak zikretmiştir.

Demek ki, haram mal yenmez, ama menfaati şahsından uzak, fakirlere verilir. Bundan sevap da beklenmez, sadece sorumluluktan kurtulma esas alınır.

Faiz para için de söylenecek hüküm bundan başkası değildir. Faizli kuruma para yatırmamalı, yardımcı ve destek olunmamalıdır. Ancak mecburen böyle bir durumda kalınırsa alınan faiz, menfaati şahsından uzak bir yere verilmeli; kitap alıp dağıtmak yahut gıda maddesi dışındaki ihtiyaçlara verip muhtaca intikal ettirmek gibi bir çare düşünülmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 100.000+

Yorumlar

cennetzevk

Tatmin oldum. Allah razı olsun ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kehribar

değerli kardeşim kendimizi böyle şüpheli noktalardan alıkoymak en hayırlısı. müslüman adamın faizli bir bankada para yatırma gibi ne işi olabilir (mecburi fatura yatırmalar müstesna) faizin haramlığı kesindir. en iysi ne amaçla olursa olsun o paradan uzak durmak lazımdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cukulata

Faiz para denize, atese veya yere nereye olursa olsun atilmaz. Sen alma fakire ver. Bundan sevap da bekleme.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
binbasi

kehribar kardesim dedigin dogrudur ama ama gel seni bunu yurt disindaki kafir bankalara anlat bi ara bende faizden gelen parayi alip kanalizisyonlara atiyordum ama imam gazali hazretlerinin dedigi gibi yapmak daha iyi diye dusunuyorum saygilar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun