Bankaya faizli para koyup, faizli paranın faizini fakirlere dağıtmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dininde faiz kesin bir şekilde haram kılındığı için, faiz gelirinin fakirlere dağıtılması için paranın faize yatırılması kesinlikle caiz değildir.

Kesin bir şekilde haram olduğu bilinen fiillerin bilerek yapılmasının ise daha ağır bir sorumluluk / günah olduğunu da ayrıca hatırlatmak isteriz.

Bankaların, belirlenen vade sonunda kendilerine yatırılan paraya belli bir oranda fazlalık / faiz vermek üzere açtığı hesaplara “vadeli mevduat hesabı” denir.

Müslümanlar, faizli mevduata bilerek ve isteyerek para yatırmamalıdırlar. Çünkü bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır. Söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz.

Bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir.

Bununla birlikte vadeli mevduat hesaplarından bir fazlalık herhangi bir şekilde elde edilmiş ise, kişinin bu gelirleri kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları için kullanması caiz olmayıp, sevap beklemeksizin ihtiyaç sahiplerine vermesi gerekir.

Özetle, yoksullara vermek için de olsa faizli işlem yapmak haramdır.