Dövize Endeksli Türk Lirası Mevduatı caiz mi?

Soru Detayı

- Devletin hazırladığı dövize endeksli kur paketi dinen caiz mi?
- Faiz bankasındaki vadeli mevduat hesabıyla katılım bankasındaki vadeli mevduat hesabına göre hüküm değişir mi?
- Konuyla ilgili özet bilgi şöyle:
Vatandaşın X lira parası var, bunu bankada en az 3 ay olmak üzere (1 aylık vadeli mevduatlar için geçerli değil) vadeli olarak tutuyor. Banka bu X liraya en az TCMB'nin politika faizi kadar para vermek zorunda. Vade sonu geldiğinde TCMB'nin döviz alış kuruna bakılacak, buradaki fiyat ile mevduat getirisi arasındaki fark hesaplanacak. Eğer TL mevduat getirisi fazlaysa iyi, güzel, herkes mutlu. Ama döviz getirisi fazla ise işte aradaki o fark stopaj kesintisi de olmadan vatandaşın hesabına aktarılacak. Bu farkı TCMB'nin izlediği kur  üzerinden Hazine ödeyecek.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Devletin verdiği hibeyi almak caizdir, helaldir. Devlet, gördüğü kamu menfaati ekseninde belirli alanlara hibe verebilir.

2. Katılım (faizsiz) bankalarda açılacak kur korumalı mudarebe esaslı katılma hesaplarına, ilgili vade sonunda tahakkuk edecek kâr payı ile USD döviz kuru arasında döviz lehine bir fark meydana gelirse, bu farkın devlet tarafından ödenmesi, İslam hukukunun klasik faiz teorisine göre “faiz” olarak nitelendirilemez. Zira bu fazlalık, katılım hesabının tarafları dışında üçüncü bir kişi tarafından belirli bir amaçla verilmekte olup, ortaklığın baştan kâr garantisi taşıması anlamına gelmez, helaldir.

3. Faiz almak da faiz vermek de haramdır. (bk. Al-i İmran, 3/130; Nisa, 4/161; Müslim, Müsakat, 106)

Buna göre, faiz bankasından vadeli hesap açmak da alınan faiz de haramdır. Bu nedenle bir Müslüman, devletin vereceği helal hibeyi almak için, en büyük günahlardan olan faizli bir işlem yapamaz ve faiz alamaz.

Özetle, devletin verdiği hibeyi almak helaldir, bunu almak için helal yollar kullanılmalı, haram yollara girilmemeli ve helalin içine zehir katılmamalıdır. Dolayısıyla kâr zarar ortaklığı açarak hibe alınabilir, ancak faiz hesabı açarak alınamaz.