TÜFE oranında paramı faize yatırsam olur mu?

Soru Detayı

- Benim bir miktar Türk Lirası param var, param aylardır TL olarak evde duruyor, ancak her geçen gün param değer kaybediyor, dolar al bozda yüzde 1 vergi veriyorsun ayrıca dolarda her an düşüp yükselebiliyor, kumar gibi, altın da yine aynı, acaba tüfe oranında paramı faize yatırsam olur mu?
- Eğer uygun değilse, bu paramın değer kaybını helâl yollardan nasıl engelleyebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oran ne olursa olsun, parayı belli bir yüzde ile faize yatırmak caiz değildir, haramdır.

Öncelikle çokça karıştırılan, faizli akitlerin haram olması ile alacaklarda enflasyon farkının helal olması konusunu kısaca açıklamamız gerekiyor:

Bir kimse, faizci bankaya gider, belli bir faiz ile para yatırırsa, bu akitte (para yatırmak bir akittir) faiz zikredildiği için bu işlem caiz olmaz, kişi belli bir yüzde ile faize "evet" demiş olur. İleride alacağı faizin enflasyon farkından az veya çok olması, başta yaptığı faizli akdin hükmünü, sorumluluğunu ortadan kaldırmaz, günahını yok etmez.

Bu nedenle faizli muamelenin yüzdesi ne kadar az olursa olsun yine faizdir, haramdır.

Bir alacak-borç ilişkisinde akit, anlaşma, sözleşme yapılırken faiz zikredilmez, taraflar faize haram gözüyle bakar ve razı olmazlarsa (yani akit faizsiz yapılırsa) vadesinde ödenmeyen borçlara öderken, alacağın üzerinden geçen zamanın enflasyon farkının eklenmesi, kağıt para sisteminde, borcun, satın alma gücü bakımından eşitinin ödenmesi demektir ve caiz olan işte budur.

Demek ki, faizli akit ile alacakların değer kaybından kaynaklanan enflasyon farkının alınması çok farklı şeylerdir. Biri haram diğeri helaldir.

Paranın değer kaybının önlenmesine ve helal yollardan değerlendirilmesine gelince:

Eğer bir kimse parası ile meşru ticaret ve üretim yapamıyorsa, helal işler yapan şirketlerin hisse senetlerini alabilir (böyle şirketlerle ilgili listeler vardır), helal gelir getiren maddi değerlere ait sukuk (kira sertifikası) alabilir, katılım bankalarına para yatırılabilir.