Bankalara da iş yapan yazılım şirketlerinde çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bir yazılım firmasında yazılımcı olarak çalışmak istiyorum. Bu tür firmalarda her türden yazılım geliştirilmekte ve dolayısı ile de bankacılık ile ilgili uygulamalar da işin içine girebilmektedir. Bu tür konulara hassasiyet gösteren yazılım firması da kolay değil.
- Bu tür firmalarda çalışmak, talep edildiğinde finans sektörü ile ilgili projelerde görev almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan elde etmelerini önerir. Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır. (bk. Maide, 5/2)

Faiz alıp vermek haram olduğu gibi, buna aracılık ve şahitlik yapmak, yapılan işlemin katipliğini yapmak da haramdır. Zira Resulullah Efendimiz (asm) bunu men etmiştir. (bk. Müslim, Müsakat, 106; Tirmizi, Büyu‘, 2)

Bu itibarla, bir kimsenin helalinden kazanma konusunda alternatif imkanları bulunduğu sürece dinen yasaklanan şeylerin yapıldığı ya da günaha destek olunan iş yerlerinde çalışması caiz olmaz.

Ancak bütün çabalarına rağmen geçimini sağlayacak başka iş bulamadığı durumlarda, zaruret sebebiyle bu tür iş yerlerinde çalışabilir. Zaruret durumunun ortadan kalkması, yani yapılması helal olan uygun bir iş veya iş yeri bulması halinde ise kişinin, helal olan alanı tercih etmesi gerekir.