Sigortasız işçi çalıştırmak, işçinin sigortasını yaptırmamak; emekli sandığı, ssk ve bağ-kurun hükmü nedir?

Tarih: 23.11.2006 - 22:15 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sigortasız işçi çalıştırma meselesinin iki yönü vardır. Çalıştırılan işçinin sigortasını yatırmamakla işçinin hakkının yenmesi söz konusu olduğundan caiz değildir. Ayrıca sigortasız işçi çalıştırmak kanunen de yasak olduğundan ve kamuya zararı olduğundan caiz değildir.

Malum olduğu gibi memur, esnaf ve işçilerle ilgili devletin üç teşekkülü vardır: Sigorta, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı. Sigorta, işçinin, Bağ-Kur esnafın ve Emekli Sandığı da memur kesiminin teşekkülüdür.

Devlet bu kurumların kanununu çıkarıp, adı geçen kesimlerin görüşlerini almadan hakettikleri ücret veya maaş ya da elde ettikleri kazancın bir kısmını alıp biriktirmekte ve onunla tasarruf etmektedir. Her teşekkül, kanunun gösterdiği istikamette kendisine mensup olanlara yardım etmektedir.

İslâm'a bağlı kalmak şartıyla memuriyet hayatına girip çalışmak ve maaş almak normal olduğu gibi, âmmeye veya özel kişilere ait alanlarda çalışıp ücret almak ve sonunda da emekli olup maaş almak da normaldir.

İşçinin veya memurun ücretinden veya maaşından muayyen bir nispetle bir şey kesmeye gelince, malum olduğu gibi devletin bütçesi vatandaşlardan alınan vergiyle oluşuyor.

Tasarrufta haksızlık da olsa, toplanan mal birbirine karıştıktan ve asıl mal sahibi bilinmeyecek bir hale geldikten sonra bu mal âmme hakkı olur. O takdirde maslahata binaen devlet, bu malın bir kısmını istediği kimseye verebilir. Kabullenmesinde bir sakınca yoktur (Muğni'l-Muhtâc, II/3621)

Eskiden de devletin malı karışık olduğu gibi bu zamanda da böyledir.

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/64)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun