İsteğe bağlı (SSK, Bağ-Kur) sigorta caiz midir?

Soru Detayı

Hiçbir çalışma göstermeden siğortalı olunuyor. Bunun dinen hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kurumları, kuruluş amacı gereği insanların sosyal güvenliği, sağlık yardımı ve emeklilik ihtiyaçları gibi hizmetlerini karşılamaktadır.

Bu kuruluşların mevzuatı dahilinde bir kimsenin pirim ödeyerek (veya kendi adına pirim ödenmesi suretiyle) günü gelince emekli olması ve emeklilik haklarından istifade etmesinde bir sakınca görülmemektedir.