Kuyumcudan borç altın isteyip parasını almak hakkında bilgi verir misiniz? Burada altının alış veya satış fiyatından olması fark eder mi?

Soru Detayı
Kuyumculuk yapıyoruz. Bazen bizden altın borç isteyip parasını alıyorlar. Parayı ödediğimiz zaman altının alış fiyatından ödüyoruz. Çünkü bize de başkasına da borç verdiğimiz altını satacak olsalar alış fiyatından satılacaktır. Ödeme zamanı ise altın borcunu satış fiyatımızdan alıyoruz. Çünkü borçlandığı altını bizden de başka yerden de ancak satış fiyatından alabilirler. Bu alışveriş caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Borç alma esnasında, eski ya da yeni altın diye ad koymak ve alış veya satış üzerinden herhangi biri üzerinde anlaşmak şarttır. Aksi taktirde kesinlikle faiz olur. Mesela, borç alırken altının alış fiatından, öderken de satış değerinden verilse bu apaçık faizdir.

Sonuçta borç alma ve geri ödeme ya alıştan ya da satış cinsinden olmalıdır.

Ayrıca altın olarak borç verilebilir. Kişi isterse bunu size, isterse bir başkasına bozdurur. Sonra da borç aldığı altını size altın olarak geri verir. Böylece altın ödünç alınmış, yine altın olarak verilmiş olur.