Kuyumcu ile altın ticareti caiz mi?

Soru Detayı

- Benim bir tanıdığım var altın ticareti adında bir iş yapıyor, yaptığı bu işin faizli bir işi olduğunu düşünüyorum.. kısaca şunu yapıyor:
- Bir kuyumcudan yüklü miktarda Cumhuriyet altını Satın almış.. Sonra kendi tüccar konumuna geçip aynı altınları tekrar kuyumcuya satış fiyatına satmış.. Her 3 ayda bir kuyumcu alış fiyatından altınları getirip arkadaşa bozduruyor.. Sonra tekrar satış fiyatından satın alıyor.. Arkadaş alış ve satış fiyatı arasında fark kadar her daim kar ediyor..
- Arkadaşım altın kuru bu 3 ay içinde düşmüş veya artmış olma ihtimali olduğundan işin içinde risk olduğundan bunun ticaret olduğunu savunuyor..
- Bana da her daim kar olduğundan faizli islem gibi geliyor..
- Meselenin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altını TL. veya dövizle raic bedelden peşin olarak almak ve bir süre sonra yine raic bedel ile ve peşin olarak aldığı şahsa veya başkasına satmak caizdir.