Borç olarak verdiğim parayı o günün altın değerine göre hesaplayıp geri alırken altın değerine göre alabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde bir uygulamanın kesin kaynaklarını bulamadık. Ancak fıkıhçılar, enflasyon altındaki farkın caiz olduğunu söylüyorlar.

Örneğin on altın on bin lira karşılığı iken, bir arkadaşınıza 10.000 lira borç verdiniz. Bir sene sonra 10.000 liranız geri geldi, ancak değer kaybından dolayı sadece sekiz altın alabiliyor. Siz iki altın farkını alsanız faiz olur mu? Bu soruya İmamı Azam “Bilmiyorum!..” demiş. Bazı fıkıhçılar ise "Caizdir." demişler.

Buna göre verilen paranın altın değeri hesaplanır ve yıl sonunda aynı altının değeri üzerinden para alınırsa faiz olmadığı anlaşılabilir.

Fakat günümüz şartlarında altının tam bir istikrarı olmadığı gibi, tam aksine enflasyonun altına da düşebiliyor. Eğer anlaşmanıza göre altın bir yıl sonra düşmüşse ve verilen paradan daha aşağıda olursa, borç veren buna razı olacak mıdır? Altının istikrarsız olması ve paranın değerini tam göstermemesi noktasından, bu uygulamayı tavsiye etmiyoruz.

Bunun yerine verilen borcun enflasyon farkını dikkate alarak ödeme yapılmasını tavsiye ederiz.