Altın karşılığı verdiğimiz borcu, geri alırken altın alsak faize girer mi?

Soru Detayı

- Arkadaşa altın bozdurup parayı versek ama borcumuzu geri alırken altın alsak faize girer mi?
- Bir arkadaşım benden borç istedi ben de ona 200 tl nakit ve 5 gram altınımı telefonumdan mobil şube uygulamasıyla bozdurup onun hesabına yolladım, yani ona altın olarak yollamadım çünkü onun altın hesabi yoktu ben de kendi hesabımda nakit paraya bozdurup yolladım.
- Ona dedim ki ben sana 200 tl para ve 5 gram altınımı bozdurup verdim. Acaba sen de bana 5 gram ve 200 tl versen olur mu dedim.
- Faiz olur mu bu şekilde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altını ödünç veren verdiği kadar altını geri ödeme yoluyla alabilir, yine aynı miktar altının ödeme gününde TL. olan karşılığını da alabilir.

Ancak, borcu altın veya altın karşılığı vermediyse, o zaman onu altın veya altın karşılığı olarak alamaz.

Bk. İanetü’t-talibin, 3/50, 90.