Fiş alınmaması karşılığında indirim yapılması durumunda vergi kaçırmaktan dolayı, müşteri de mesul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fiş alınmaması karşılığında indirim yapılması durumunda, hem satıcı hem de müşteri mesul olur.

Böyle bir işlemde şu oluyor: Firma devlete vereceği mesela on lirayı, ondan kaçırıyor veya tamamını veya bir kısmını, bunu kabul eden müşteriye veriyor (yani indirim yapıyor); şu halde meşru olmayan işe ve gelire iki taraf da katılıyor.

Geçmişte böyle bir şey yapmışsanız tövbe edin ve yoksullara bir miktar sadaka verin.