Alışverişlerde fiş almamak karşılığında indirim talep edilmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Bu yolla devletin kasasına gidecek vergi bizim cebimize mi girmiş olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse yaptığı alışverişten sonra fiş veya fatura almazsa, bundan dolayı günah işlemiş olmayacağı gibi, kul hakkına da girmiş olmaz. Fiş vermesi gereken satıcıdır. Satıcı fiş veya fatura vermezse mesul olur. Bu konuda fiş veya fatura almamaktan doğabilecek olan sorumluluk müşteriye değil iş yeri sahibine aittir.

Ancak müşteri satıcı ile anlaşarak fiş almama karşılığında indirim yaptırırsa, o zaman müşteri de mesul olur.