Altını kuyumcuda beklettiği için daha ucuza almak faiz olur mu?

Soru Detayı

- Birisi kuyumcudan altın almış, gramı 600 liraya. 480 lira. Ama üç ay malı almazsan kuyumcuda bırakırsan gramını 550’den sayarım, indirim yaparım demiş.
- Dolayısıyla parayı orada beklettiği için daha ucuza almış, bu durum faiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu uygulama, menfaat karşılığında borç almak veya borç vermek demektir, bu nedenle faiz alınmış ve faiz verilmiş olur. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, “Her menfaat sağlayan borç faizdir.” buyurmuştur. (Feyzü'l-Kadir, 5/27. Hadis No: 6336)

Buna göre, sarraftan altın alan bir kişiye sarraf “Aldığın altını üç ay bana bırak, ben kullanayım (ticaret, sermaye yapayım) buna karşı sana yüzde şu kadar indirim yapayım." derse, o kişi de bunu kabul ederse, indirim kadar faizle ödünç altın satılmış ve alınmış olur, bu nedenle bu işlem helal olmaz, faiz olur; hem satan hem de alan faiz günahına girer.

Bunun yerine sarraf “Altını ortaklık sermayesi olarak bana bırak, ben meşru yoldan ticaretini yapayım, karı paylaşalım.” derse, altını alan kişi de bunu kabul ederse bu helal olur.