Anlaşma bitmeden işten çıkarılan kişi, çalışmadığı zamanın parasını alabilir mi?

Soru Detayı

1. Diyelim ki bir işyeriyle 3 yıllık yöneticilik yapmak için anlaştık. Yani sözleşmeyi imzalayan kişi çalıştığı kurumla 3 yıllık sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre senelik 100 bin liraya anlaşıldı. Bu yönetici sözleşme bitmeden örneğin 2. yılında kovuldu. Ve çalıştığı sürenin parasını aldı. Ama kendisi istifa etmedi kovuldu ve sözleşmesi 3 yıllık.
- Bu durumda iş yeri adamı çalıştırmayacak olmasına rağmen 3. yılı dinen vermek zorunda mı?
2. Diyelim ki iş yeri bu çalışmadığı ama sözleşmesinde olan 3. yılın parasını ödedi bu para helal midir?
-vBöyle bir durumda 3. yılın parasının verilmesi ya da yöneticinin verilen parayı alması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an müminlere, helal ve caiz olan konularda yapılmış akitlere, sözlere, sözleşmelere sadık kalmalarını, riayet etmelerini emrediyor. (bk. Müminûn 23/8; Meâric 70/32)

Bahsi geçen şahısla işveren arasında yapılan sözleşmede, işten çıkarıldığı takdirde sözleşme süresince ödeme yapılacağı yazılı ise bu ödemeyi alır, helaldir.

Meşru bir sebeple çıkarıldığı takdirde, süre boyunca ödeme yapılmayacağı yazılı ise alamaz ve alırsa helal olmaz.