İLKSAN'ın verdiği ikraz faiz midir, helal midir?

Soru Detayı

- Zorunlu üyesi olduğumuz İLKSAN (İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı)nın verdiği ikraz faiz midir, helal midir?
- İlgili açıklama şöyledir:
"İkrazlara uygulanacak nema oranları ikraz ödeme gününden bir önceki iş günü ikraz komisyonunca temin edilen Genel Müdürlüğün çalıştığı en fazla 5 (beş) bankanın aynı vadelere uyguladığı aylık Tüketici Kredi Faizlerinin aritmetik ortalamasından, ikraz komisyonunun değerlendirmesi ile belirlenen oranlarda indirim yapılarak belirlenir. İkraz verilmesine karar verilen üyeden; nema, damga vergisi, ikraz hayat sigorta primi tahsil edilir."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli ikraz caiz değildir. Anlatılan ikraz da faizlidir.