Yeşil kart kullanmak haram mı?

Soru Detayı

- Evi, arabası olan birinin sigortasız işte çalıştığı için sigortası yokken yeşil kart kullanması haram mı?
- Evin kadını buna karşı iken evin erkeği yeşil kart kullanırsa, kadın bundan sorumlu olur mu, ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalan beyan, aldatma ve hile olmadan, gerekli kurallara ve mevzuata uygun olmak şartıyla, yeşil kart almak ve kullanmak haram olmaz, devletin hediyesi ve yardımıdır.

Ancak, çalıştığı hâlde çalışmıyorum diyerek yalan beyanda bulunmak haram olduğu gibi, bu şekilde yeşil kart kullanmak ilgili mevzuata göre yasak ise, buna izin verilmiyorsa, bunu kullanmak da caiz olmaz. Faydalanmak haram olur, kul hakkına girilmiş olur.

Kartı kullanan koca, bu menfaatten evine rızık getirmediğine, rızkı çalıştığı işten kazandığına göre karısı ve çocukları için bir sakınca yoktur.

Evin kadını, kocasının günahını engellemek için çabalar, ama bunu gücü ve imkânı ölçüsünde yapar, gücü yetmezse, başka bir şey yapamıyorsa yapacağı şey duadır, nasihattir.

Kadının kendi malı varsa, yeşil kartı kullanmaz, kendi malından tedavi olur. Eğer kadının kendi malı yoksa başka bir imkân da bulamazsa ve mecbur kalırsa, yeşil karttan istifade ederek tedavi olur, bu durumda bunun günahı kadına değil kocasınadır; zira kocası eşine ve çocuklarına bakmakla yükümlüdür.