Cilt bakım ürünlerindeki insan veya hayvan katkı maddeleri caiz midir?

Soru Detayı

​a) Bir tanıdığım KOYUN PLASENTA’sı içeren bir cilt maskesi kullandığını söyledi. Bu caiz midir?
-  Aynı şekilde birçok kozmetik üründe hayvansal katkılar kullanıldığı söyleniyor. Bunlar nereye kadar kullanılabilir?
- Ya da hayvanın hangi kısımları kullanılırsa haram olur? Eğer haramsa tedavi amacıyla kullanılabilir mi?
- Bu konu açıklanmaya çok ihtiyaç duyulan bir konu çünkü çok yaygınlaşmaya başlamış.
b) Bazı cilt bakım ürünlerinde ise sadece hayvan plasentası değil, kürtaj (insan) plasentaları kullanılıyor.
- Bilindiği gibi plasenta, ana rahminde ceninin korunup geliştirdiği özel muhafaza “eş” kürtajla rahimden kazınarak alınıyor.
- Buna göre, insan ve hayvan ceninleri, doğum artıkları, plasentalar ve sperm hücreleri gibi katkı maddelerinin katıldığı cilt bakım ürünlerini kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsana ait olan organlar, cenin, eş vb. para ile alınıp satılamaz, tedavi zarureti dışında kullanılamaz.

Hayvanlara ait parçalar ise zaruret dışında, ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılabilir. Ancak canlı hayvana eziyet edilerek bir şeyi alınamaz.

Hayvan, usulüne uygun olarak öldürüldükten sonra, onun parçalarından ve organlarından yararlanmak caiz olur.

Necis (murdar) olan hayvanlar ve onların parçaları, başka bir nesne olacak ölçüde değişim geçirmedikçe zaruret dışında kullanılamaz (yani yenmez, içilmez, vücuda sürülmez…).