Bitmoji ve emoji kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Emoji: Duygu ve düşüncelerin kelimeler yerine simgelerle anlatılmasıdır.
- Bitmoji: Saç stili, vücut yapısı, kıyafetler ve buna benzer özellikleri değiştirerek, kendi sanal karakterlerinizi oluşturabildiğimiz uygulama.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslüman her yeniliğe hemen evet veya hayır demeden önce, inancımıza, helale harama ve ahlakımıza göre karar vermelidir. Böylece, hem helal ve sakıncasız olan bir şeye haram dememiş hem de haram ve sakıncalı olan bir şeye helal dememiş olur.

Buna göre dikkat etmemiz gereken sakıncalı durumları kısaca özetlemeye çalışalım:

1. İslam inancına aykırı olmamalı. Şirk içeren unsurlar gibi.

2. Başka bir dinin sembolü olmamalı. Haç işareti gibi.

3. İslam dininin hükümlerine uygun olmalı. Örneğin namaz ve oruç gibi ibadetleri hafife alan türden olmamalı veya içki ve kumar gibi haram olanları temsil etmemeli.

4. İslam ahlakına uygun olmalı. Örneğin bakılması haram olan şeylerin bulunmaması gibi.

5. Herhangi bir şahsa, kuruma, ırka, millete, dine... hakaret içermemeli.

6. Yanıltıcı bitmojiler kullanılmamalı. Örneğin bir kadın bir erkeği veya bir erkek bir kadını taklit etmemeli.

Bu ve buna benzer konulara dikkat etmek ve bunlara uygun olmak şartıyla, bitmoji ve emoji yapmak veya kullanmak haram olmaz.

Bununla beraber, düşüncelerimizi semboller yerine yazı ile ifade etmenin daha doğru olacağını hatırlatmak isteriz.