Yarısı Bizden kampanyasına katılmak helal mi?

Soru Detayı

- 23 Şubat 2024 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Yarısı Bizden kampanyasına katılıp hibe ve kredi kullanarak deprem riski bulunan binayı yeniden inşa etmek caiz midir?
- https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/02/20240223-7.pdf

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin, ihtiyacı olan vatandaşına hibede bulunmasında zaten sakınca yok, hatta onun vazifesidir.

Devlet bankası faizsiz veya reel olmayan, nominal faizli kredi veriyorsa ihtiyacı olan; yalan beyan, hile ve aldatma yapmadan bunu da alır ve kullanır. Reel faizli kredi verirse bunu ancak zaruret hâlinde olan kimse alıp kullanabilir.

“Mübrem, olmazsa olmaz, olmazsa hayat meşakkatli olur.” diye tanımladığımız ihtiyaçlar zaruret sayılır.