Formada haram firma reklamları caiz mi?

Soru Detayı

- Profesyonel futbolcuların ve futbolu meslek edinmiş insanların işlerini yaparken (antrenmanda, maçta v.b) giydikleri formalarında haram yollarla para kazan firmaların reklamları bulunursa (mesela faiz bankası, kumar şirketi, Bitcoin şirketi bitex gibi) o formaları üstlerinde işlerinin iktizası olarak taşımaları caiz mi?
- Sonuçta reklamı alan kulüp başkanları fakat taşıyanlar sporcular ve nitekim İmam Ebu Hanife’ye göre ücret ile zimmînin şarabını taşımak, üzümünü toplayıp sıkmak, kilise tamir etmek caizdir. Çünkü işin bizzat kendisinde günah yoktur. Ancak tayyip, bereketli kazanç değildir. Hükmüne benzer gibi...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, haram bir şeyin reklamları caiz olmaz, haramdır.

Zimmi’ye göre içki helal ve kilise kutsal olduğu için, üzüm taşımak ve tamirde çalışmak caiz oluyor.

Ancak, Müslümanlara göre haram olan bir şeyin ise reklamını yapmak caiz olmaz. Sporcu sözleşmede bunu yapmayacağı şartını koymalı ve bunu uygulamalıdır.

Zimmi: İslam ülkesi vatandaşlığını talep etmiş ve bu talebi kabul edilmiş bulunan gayri müslimlerdir.