Okula gitmeden ek ders ücreti almak helal mi?

Soru Detayı

- Annem öğretmen. Bu sene okul müdürü olacak inşallah. Diğer müdürler yaz tatilinde okula bir iki saat gelmesinin yeterli olacağını, kendisine tam gün ek dersi tam yazması gerektiğini söylemiş. Önceki müdür de böyle yapılıyor demiş.
- Acaba annemin bu şekilde yapması helal olur mu? Zaten köy okulu olduğu için yazın pek iş de yok.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eski müdürün caiz olmayan bir uygulaması, bunu yenisi için caiz kılmaz.

Kanun ve yönetmelikler ne diyorsa o uygulanır, uygulanmadan uygulamış gibi maaş ve ücret alınamaz.