Kocasının izin vermediği kadının çalışması caiz mi, para helal mi?

Soru Detayı

- İki sorum var:
1. Kızlı erkekli ergen veya ergenlik çağını geçmiş öğrencilerin olduğu karma sınıfta kadın öğretmen tesettürlü veya tesettürsüz ders verse ama kocasının izni olmasa çalışmadan aldığı para helal midir?
2. Erkek bir öğretmen ergenlik çağına girmiş veya üstündeki kızlı erkekli karma sınıfta öğrencilere ders verirken, elinden geldiği kadar helale harama dikkat etse ama arada sırada mesleği icra ederken haram işlese dahi aldığı maaş helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Kızlı erkekli ergen veya ergenlik çağını geçmiş öğrencilerin olduğu karma sınıfta kadın öğretmen tesettürlü veya tesettürsüz ders verse, ama kocasının izni olmasa çalışmadan aldığı para helal midir?

Cevap 1:

Koca, meşru ve haklı bir sebeple izin vermediği halde karısı çalışıyorsa, bu izinsiz çalışmanın manevi sorumluluğu vardır, ancak bu durum yaptığı işten aldığı ücretin hükmünü etkilemez; işini düzgün ve meşru olarak yapan kişinin kazancı da helal olur.

Soru 2:
Erkek bir öğretmen ergenlik çağına girmiş veya üstündeki kızlı erkekli karma sınıfta öğrencilere ders verirken elinden geldiği kadar helale harama dikkat etse ama arada sırada mesleği icra ederken haram işlese dahi aldığı maaş helal midir?

Cevap 2:

Başka meşru işleri yapan insanların da günah işledikleri oluyor; bu durum, meşru iş ve çalışmadan aldığı ücreti haram kılmaz.