Öğretmenin yazılı soruları vermesi kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Okulda bir öğretmenin yazılı sorularını vermesi başka okullardaki öğrencilere hak mıdır, bu durumda öğrenci sorulara bakmalı mıdır?
- ​2010-2017 arası üniversite sorularında türev konusundan çıkanlardan soracağım dedi. Bazı hocalar da direk soruları verecekmiş. Başka okullarda da bunu yapanlar var 12. sınıfta, ama yapmayan okullar da var. Ve okul notları üniversite yerleşiminde etkili oluyor.
- Bunu yapan öğretmen ve öğrenciler sorumlu olur mu, kul hakkına girer mi?
- Şimdi ben sınava o sorulara bakarak mı çalışayım bakmadan mı?
- Bu durumda şüpheli diye kaçınmaya mı gayret etmeliyiz?
- Cevabınızı fıkhen delillendirerek söylerseniz daha ikna edici olur.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anlatılan usul, sorulacak soruları vermek değil, soruların bulunduğu genel çerçeveyi vermektir.

Eğer Milli Eğitim buna izin veriyorsa, öğretmen de bunu verebilir.

İzin yoksa veremez, izinsiz verirse öğrencilerin bundan yararlanmaları caiz olmaz.