Erkeklerin olduğu ortamda çalışan bir kadının kazancı helal mi?

Soru Detayı

- Bir bayan erkek-kız karışık bir lisede öğretmenlik yaparsa, bu caiz olmasa da aldığı para helal midir?
- Estetik ameliyat ve kürtaj yapan hastanelerde sekreter, danışman olarak çalışmak caiz midir ve para helal midir?
- Bir bayan erkeklerin olduğu ortamda çalışması caiz midir, para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir bayanın erkeklerin de bulunduğu ortamlarda çalışması asırlardan beri vardır, kırsal bölgelerde yadırganmadan uygulanır.

Burada aranacak şey, kadının örtünmesi ve halvet, ihtilat gibi durumlardan sakınmasıdır. Her çalışmada halvet ve sakıncalı ihtilat oluşmaz.

Kadın yapılması caiz ve helal olan bir hizmet ve üretimde çalışıyorsa, aldığı ücret helal olur; mesela tesettürsüz çalışmanın günahı bu ücreti haram kılmaz.