Tarafların bilgisi olmadan komisyon almak caiz midir?

Soru Detayı

- Ben inşaat işleri ile uğraşıyorum. Birlikte çalıştığımız müteahhitler ile görevlerim haricinde bazı ticari çalışmalarımız oluyor. Mesela inşaat ruhsatı almak için kağıt üzerinde gerekli şantiye şefliği hizmetleri var. Bu kişileri müteahhitlere ben buluyorum, bazı evraklarını ben hazırlıyorum. İlgili iş ile alakalı şantiye şefi ile pazarlık yapıp bir fiyata anlaşıyorum. Daha sonra müteahhit ile ayrı bir pazarlık yaparak şantiye şefi ile anlaştığım fiyata komisyonumu ekleyerek müteahhidin işini çözüyorum ve ruhsat alınmasına vesile oluyorum.
- Örneğin bir işi için şantiye şefi ile 2.000 TL'ye anlaşıyorum müteahhide bu hizmeti 2.500 TL'ye veriyorum. Aldığım komisyondan ne şantiye şefinin ne de müteahhidin bilgisi yok. Her iki tarafta birine iş bulduğum, diğeri de işini çözdüğüm için durumdan memnun. Bunun da bir ticaret olduğunu düşünüyorum. Buradaki durum haram mı veya kul hakkına giriyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde para almak caiz olmaz.

Açıkça taraflardan komisyon talep edersin ve alırsın.