Bin lira ödeyerek TOKİ'den kazandığım ev alma hakkımı, taksitlere hiç başlamadan birisine otuz bin liraya satabilir miyim?

Soru Detayı

- Emlak Konut (TOKİ) 3 veya 5 yıl sonra tamamlanacak olan evleri bugünden kura yöntemi ile satmaktadır. 1.000 TL yatırarak kuraya girdim ve kura bana çıktı. Evler tamamlandıktan sonra 5 yıl taksit ödeyerek bu evin sahibi olacağım. Fakat ben bu taksitleri ödeyerek ev sahibi olmak yerine, 1.000 TL ödeyerek kazandığım kura hakkımı kuradan sonra örneğin 30.000 TL'ye satmam caiz midir?
- Yani henüz ev tamamlanmadan, alıcı kişinin kabul ettiği bir rakama kuramı (ev satın alma hakkımı) satabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

TOKİ ile yapılan sözleşmeye ve mevzuata göre devir hakkınız varsa, bunu günün raici üzerinden başkasına satabilirsiniz.