Ümmetimden 70.000 kişi sorgusuz sualsiz cennete gidecektir, anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ahmed b. Hanbel ve Taberanî’nin yaptıkları rivayete göre Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Muhakkak ki Allah, ümmetimden 70.000 kişiyi hesaba çekilmeden cennete koyacağına dair bana söz verdi.”

Bunun üzerine Yezid b. Ahnes “Bunlar senin ümmetin içerisinde, sinekler arasında bulunan sarı kırmızı renkli / sarımtırak sinek sayısı gibi azdır.” dedi.

Cevap olarak Peygamberimiz (a.s.m) “Aziz ve Celil olan Rabbim, bu 70.000 kişiden her 1.000 kişiyle birlikte 70.000 kişiyi daha (hesaba çekilmeden cennete koyacağına dair) bana söz verdi.” buyurdu.

Hafız Heysemî hadisin sahih olduğuna işaret etmiştir.(bk. Mecmau’z-Zevaid, 10/362)