Peşin alırsanız x, vadeli alırsanız x+y şeklinde alış veriş caiz mi?

Soru Detayı

- Müşterilerimize kolaylık olsun diye yaklaşık 10 senedir veresiye uçak bileti satıyoruz. Lakin bazı müşterilerimiz bu iyi niyetimizi suistimal edip kuralımız olan uçuştan ödeme şartına uymayıp uçuştan sonraya bırakıyorlar.
- Vaktinde 3 vadeli ödeme gerçekleşse dahi biz yine de sıkıntıya giriyoruz, nitekim biz bilet miktarlarını ödüyoruz lakin müşteriler aydan aya ödüyorlar bize.
- Kar oranı internet satışları açıldığından beri düştüğü için, sıkıntıya girmemek aşısından yeni bir strateji uygulamak istiyoruz. Vadeli veya veresiye ödeyenlerden belirli miktar fazla almak istiyoruz.
- LcWaikiki gibi peşin alırsanız x, vadeli alırsanız x+y.
- Bu faize mi geçmiş olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mal veya hizmeti peşin veya vadeli satın alıp yine peşin veya vadeli olarak ve vade farkı koyarak satmak caizdir.

Bin liraya satın aldığınız bir motosikleti vadeli olarak ve vadenin süresine göre mesela 1.200 liraya taksitle veya vadesinde tek ödeme ile satabilirsiniz.

1.000 liraya kiraladığınız bir motosikleti vadeli olarak mesela 1.200 liraya bir başkasına taksitle veya vadesinde tek ödeme ile kiraya verebilirsiniz.