Aynı miktarın zekatı neden her yıl verilir?

Soru Detayı

- Diyelim bir birikimim var. 2018 senesinde onun zekatını verdim. O miktarı artırmasam ve eksiltmesem, 2019 senesinde tekrar zekatını ödemem lazım mı?
- Sonuçta o paranın zekatını ödedim kapandı. Neden 2019’da tekrar ödemem gereksin?
- Bu konuyu ayetlere dayalı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her konu ayetlere dayanarak açıklanmaz. Dinin dört kaynağı vardır: Kitab, sünnet, icma ve kıyas.

Zekatın farz olduğu kimlere verileceği, nelerden verileceği kısmen ayetlerle açıklanmış, geri kalan detaylar da sünnet kaynağında açıklanmıştır.

Dini anlatmaya ve açıklamaya da memur olan Peygamberimiz zekatı nasıl uygulamış ise biz de öyle uygularız.

Laik sistemlerde de mesela taşınmazların ve arabaların vergileri her yıl verilmektedir.

Bir kimsenin zekat verecek kadar malı her yıl elinde kalıyorsa, harcama veya bir afet ile elden çıkmıyorsa, onun her yıl şükrünün eda edilmesi makuldür.

Servetin zekatı bir defa verilirse diğer yıllar yoksullar aç ve açıkta kalırlar.

Ayrıca, mülk Allah’ındır, kulların elindekiler ise onlara emanettir, mecazi anlamda onun malı denir. Askere zimmetlenen devlete ait mallara onun dediğimiz gibi.

Demek ki, bize emanet olarak verilen malların nasıl, nerelerde ve kadar kullanılacağına onun hakiki sahibi olan Allah hükmeder, bize de buna uymak düşer.

Şu halde, kişinin o mallarını yaratılışının dışında kullanmasına hakkı yoktur.

Bk. Büceyremi ale'l-hatip, 2/333.