İhramlıyken ihramı düşüp avret yerleri gözüken kişiye ceza gerekir mi? Avret yerleri açılan kişiye bakana ceza gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tavaf dışında kişinin ihramı düşmüşse, bundan dolayı bir ceza gerekmez. Tavaf esnasında düşmüşse ve düştükten sonra olduğu yerde hemen örtünürse de bir şey gerekmez, ancak örtünmeden tavafa devam ederse, geri dönüp düştüğü yerden itibaeren yeniden tavafa devam etmeli veya o şavtı yeniden yapmalıdır. O şavtı tamamlamaması halinde kişiye kurban gerekir.(bk. İhtiyar, 163)

Hac veya umre esnasında avret yeri açılan kişiye bilerek bakan kişi günah kazanır, ancak ceza gerekmez.