Faizci bankaların, faizsiz olan bireysel emeklilik üyeliği caiz midir?

Tarih: 28.12.2018 - 20:03 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Garanti ya da Ziraat bankası ya da İş bankası ya da Vakıfbank ya da TED bank ya da bunların iştirakleri ile yapılan, kesinlikle faiz içermeyen faizsiz fon yatırımları her türlü sukuk işlemleri ya da vadesiz TL veya döviz işlemleri ve kredi kartı kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Faizcilik yapan -meseela faizli kredi kullanan- bir işletmeden, helal olan malları satın almıyor musunuz?

- Helal ve caiz olan işlemleri yapacağınız kişilerin başka işlerinde ve hayatlarında fasık (günah işleyen) olmamasını şart koşarsanız Türkiye’de ve dünyada kaç kişi ile iş yapabilirsiniz?

Helal-haram konusunda hassas olan kimseleri tercih etmek gerekir. Bir mani veya zorluk bulunmadıkça, caiz olan işlemleri de bu kişi ve kuruluşlarla (mesela katılım bankalarıyla) yapmayı tercih etmeliyiz.

Faizci banka şer’an caiz olan bir iş ve işlem yapıyorsa, buna katılmak da caiz olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+

Yorumlar

ahmetay56

Faizci bankaların, faizsiz olan bireysel emeklilik üyeliği caiz midir?
Garanti ya da ziraat bankası ya da iş bankası ya da vakıfbank ya da TED bank ya da bunların iştirakleri ile yapılan kesinlikle faiz içermeyen faizsiz fon yatırımları her türlü sukuk işlemleri ya da vadesiz tl veya döviz işlemleri ve kredi kartı kullanmak caiz midir? sorularına verdiğiniz cevaptan başlıkta sorduğum sorudaki işlemde dahil sorunun geri kalanındaki işlemlerde bahsi geçen faizsiz işlemleri garanti ve teb ve ziraat bankasında yapmak caizdir ama faizsiz bankalarda yaptırmak caizdir görüşünde olduğunuz anlaşılıyor yanlış anlama varsa lütfen uyarın hocam uyarmazsanız sizi doğru anladığıma emin olucam

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

"Faizci banka şer’an caiz olan bir iş ve işlem yapıyorsa buna katılmak da caiz olur." Yani faizci bankaların faizsiz işlemlerine katılmakta dinen bir sakınca yoktur. Ancak faizsiz kurumların bu konularda tercih edilmesi faiz sisteminin işlevini azaltması noktasında daha uygun bir hareket olacaktır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun