Faizci bankaların, faizsiz olan bireysel emeklilik üyeliği caiz midir?

Soru Detayı

- Garanti ya da Ziraat bankası ya da İş bankası ya da Vakıfbank ya da TED bank ya da bunların iştirakleri ile yapılan, kesinlikle faiz içermeyen faizsiz fon yatırımları her türlü sukuk işlemleri ya da vadesiz TL veya döviz işlemleri ve kredi kartı kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Faizcilik yapan -meseela faizli kredi kullanan- bir işletmeden, helal olan malları satın almıyor musunuz?

- Helal ve caiz olan işlemleri yapacağınız kişilerin başka işlerinde ve hayatlarında fasık (günah işleyen) olmamasını şart koşarsanız Türkiye’de ve dünyada kaç kişi ile iş yapabilirsiniz?

Helal-haram konusunda hassas olan kimseleri tercih etmek gerekir. Bir mani veya zorluk bulunmadıkça, caiz olan işlemleri de bu kişi ve kuruluşlarla (mesela katılım bankalarıyla) yapmayı tercih etmeliyiz.

Faizci banka şer’an caiz olan bir iş ve işlem yapıyorsa, buna katılmak da caiz olur.