Taksitli nakit avans çekmek caiz mi?

Soru Detayı

- Faizci banka, faizsiz, dosya masrafsız nakit veriyor, mesela 1000 TL veriyor, bunu 250, 250, 250, 250 şeklinde dört taksitte geri alıyor, aynı verdiği miktar parayı. Bu durum caiz mi?
- Faiz bankasından böyle bir işlem yapmanın sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizci banka verdiği nakit avanstan mutlaka bir fayda elde eder. Ama hiçbir fayda elde etmiyor, karz-ı hasen olarak ödünç para veriyorsa, bu para alınır ve enflasyon farkı dışında, ister defaten, ister taksitle alındığı kadar geri ödeme yapılır.

Bununla beraber, dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur; alternatifi olduğu sürece, konvansiyonel bankalar ile işlem yapılmaması daha uygun olur. Çünkü doğrudan olmasa bile dolaylı olarak konvansiyonel bankacılık sisteminin desteklenmesi ve sistem içerisine insanları çekme anlamında olduğundan, helal bankacılık işlemleri de olsa, faizsiz olan katılım bankaları üzerinden yapmak daha uygun olacaktır.