Merkez Bankası faizi ile Kuran’ın haram ettiği faiz farklı mı?

Soru Detayı

- Devletler arası Merkez Bankası faizi ile Kuran'ın yasaklama getirdiği Faiz arasında bir fark var mı?
- Geçenlerde bir videoya denk geldim ekonomist birisi devletlerin "indireceğiz yükselteceğiz" dediği faiz ile bankaların vermiş olduğu faizin aynı olmadığını burada bahsedilen faizin Merkez Bankası faizi olduğunu söyledi şimdi bir devlet insanı faizle yıkanıp serilen ve bankaların, faizlerin yönettiği bu dünyada bir alternatif bulana kadar halkın refahı için bahsedilen Merkez Bankası faizi yükseltirse kendisi, halkı ve göz yumanları bunlardan sorumlu olur mu?
- Olmaz ise İslam'ın günümüz için ekonomik çaresi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herhangi bir yetkili, devlet kurumu bankaların uygulayacağı reel faizi belirliyorsa, bu belirleme de ona uyarak faizcilik yapma da caiz değildir.

Belirleme yapılmadığında faiz daha fazla yükselecek ve insanlar zarar görecekse, laik ülkelerde bu belirlemenin yapılmasında fayda vardır, faiz zulmü azaltılmış olur.

Faizi, ekonomi ve ticaretten temizlemek için çare; ülke içinde İslam hukuk, ekonomi ve ahlakını uygulamaya sokmaktır.

Bunu yapabilmek için de ülke halkının çoğunluğunun bunu istemesi ve muhalefete galip gelmesi gerekir.