Katılım bankaları, gecelik repo yapıyorlar mı?

Soru Detayı

- Finans kurumları gecelik repo yapıyorlar mı yapıyorlarsa eğer onlar da faize bulaşmış olurlar bu durum olanları da faiz kurumu yani haram hale getirir mi?
​- Araştırdığım ve iktisatçı çevreme sorduğumda tüm bankaların repo yaptığı yani gecelik faize paralarını yatırdıklarını ve hiçbir bankanın gece paralarını hesabında tutmadığını söylediler. Kısaca ellerindeki parayı merkez bankasına gecelik yatırıp faiz ile para kazanıyorlar.
- Peki ülkemizdeki finans kurumları da repo yapıyorlar mı acaba? Bana onların da yatırdığı söylendi.
- Peki bu durumda finans bankaları da bizim paralarımızı faize yatırarak para kazanmış olmuyor mu?
- Yani orası da bir faiz kurumu haline gelmez mi?
- Ve bu durum finans kurumlarını da haram hale getirmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizsiz finans kurumları (katılım bankaları) gecelik faiz elde etmek üzere ellerindeki paraları merkez bankasına yatırmazlar.

TC. kanunlarının mecbur kıldığı durumlarda, zorunlu miktardaki paraları Merkez bankasında kısa veya uzun süre kalırsa ve buna da faiz tahakkuk ederse bu faizi alır, yoksullara ve sosyal yardım cihetlerine sarf ederler.

Hasılı katılım bankaları faiz elde etmek için bir yere para yatırmaz, mecbur olur da yatırırsa onun faizini de müşterilerine yedirmez, kâra katmaz, fakir fukaraya, talebe burslarına... sarf eder.