Finans kurumlarının (katılım bankaları) kredi kartı ile bankaların kredi kartları arasındaki fark nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz bir akittir. Bankalar gecikme durumunda yapılan akite göre gecikme cezası değil, faiz üzerinden anlaşma yapıyorlar. Finans kurumları ise faiz anlaşması yapmıyor; gecikme cezası uyguluyor. Gecikme cezası kurumun zarara uğramasını önlemek için caizdir.

İlave belge için tıklayınız:

Kredi kartı kullanmak caiz mi? Finans kurumlarının kredi kartlarının ödemesinin gecikmesi durumunda aldıkları fark faize girer mi?