Bankaların yatırımı ile kurulan şirkette çalışmak doğru mudur?

Soru Detayı

- Faizli üç bankanın ortak yatırımı ile kurulan değerli kargo lojistik ve güvenlik hizmetleri veren bir şirket var. Bende silahlı özel güvenlik görevlisiyim. Bu şirket evime yakın. Bende başvuru yapıp bu işe girip yetiştirilmek istiyorum. Bu işe girip çalışmam caiz midir?
- Aldığım ücret helal olur mu?
- Yapılan iş hakkında bilgi; 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri'ne dair kanun çerçevesinde banka ve kurumlara nakit taşıma, işleme, saklama, ATM nakit desteği ve ATM birinci seviye banka hizmetleri vermektedir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz işleminin içine girmiyorsun, içinde faize nispetle daha çok helal anaparanın bulunduğu bir mal varlığını koruma görevi yapıyorsun.

Daha uygun bir iş buluncaya kadar bu işte çalışabilirsin. (bk. Maverdi, el-Havi’l-kebir, 5/311)