Hayatta olan bir kişinin borcunu, anne-babası veya kardeşleri ödemek zorunda mıdır?

Soru Detayı

- Birkaç yıl önce birine borcunu ödemesi için kredi çektim; bir ay sonra ödeme sözü verdi, ama öde(ye)medi. Çektiğim kredinin taksitlerini de ödeyemedi, uzun bir süre. Durumu ailesiyle paylaştım. Hiçbir şekilde yardımcı olmadılar.

- İslam'a göre hayatta olan bu şahsın borcunu, anne babası veya kardeşleri ödemek zorunda mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Baba, anne, kardeş,.. borçlu olan akil baliğ yakınlarının borcunu ödemeye mecbur değillerdir.

Dinimizde ferdi mülkiyet esastır. Her kişi kendi mal ve mülkünü istediği gibi tasarruf hakkına sahip olduğu gibi, borcundan da kendisi sorumludur.

Kişinin borcundan anne-babası ya da kardeşleri sorumlu değildir. Ancak anne-baba ya da kardeşleri, kendi rızalarıyla çocuklarının ya da kardeşlerinin borcunu ödemek isterlerse ödeyebilirler. Fakat böyle bir zorunlulukları ve sorumluluklarının olmadığı da bilinmelidir.

İslam'a göre borcunu ödeyecek imkanlara sahip olan kişinin, alacaklısının rızası dışında ertelemesi, "zulümdür." Zira Allah Rasulu (asm) çok açık ve net;
"Zenginin borcunu geciktirmesi zulümdür." (Buhari, Havale, 1, 2)
buyurur. Ama hakikaten darlık ve ödeme güçlüğü içindeyse, ona yardım etmek de alacaklıya ve bütün bir topluma düşen insani, ahlakî ve İslamî bir davranış biçimidir.

Nitekim Kur'an,
"Eğer borçlu sıkıntıda ise kolaylığa çıkıncaya kadar ona mühlet verin!"
der ve ardından bir adım daha ileri atarak alacağın bağışlanmasını salık verir:
"Şayet bilirseniz, alacağınızı bağışlamanız sizin için daha da hayırlıdır." (Bakara, 2/280)
Allah, size ve borçluya kolaylıklar versin, yaptığınız iyiliğin karşılığını hem bu dünya da hem ahirette ikram buyursun...