Her doğan çocuk İslam fıtratı üzerine mi yoksa kafir olarak mı doğar?

Soru Detayı

- "Her doğan çocuk İslam fıtratı üzerinde doğar." hadisiyle bir başka hadiste “Bazı insanlar kafir doğar, mümin yaşar, kafir ölür.” (Tirmizî, Fiten 26; Ahmed İbn Hanbel, Müsned 3/19) hadisleri nasıl tevil edilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Her doğan çocuk İslam fıtratı üzerinde doğar.”

hadisinden maksat, İslam dinini kabul edebilecek yaratılışta, kabiliyet ve istidatta doğar demektir.

Tirmizi’de geçen “Bazıları mümin olarak doğar…” hadisi ise, çocuğun bağlı bulunduğu ailenin düşüncesini yansıtmaktadır. Yani, bazı kimseler anne-babası mümin olup kendisi de böyle imanlı bir çevrede olduğu halde kâfir olabilir. Bazıları da bunun tersine kâfir bir ailenin çocuğu olarak doğduğu halde, sonradan iman edip mümin olarak yaşayıp mümin olarak ölebilir. Bu sebeple iki hadis arasında bir çelişki yoktur. (bk. Tuhfetu’l-Avezî, 6/357)

Hadiste geçen “Âdemoğulları farklı tabakalarda yaratılmışlardır.” ifadesinden maksat, insanların hayır veya şer / iman veya küfür konusunda tercihini yapabilecek bir konumda yaratılmış, demektir. (bk. Tuhfe, a.y)