Allah neden Müslüman Hristiyan Yahudi vs. yarattı?

Soru Detayı

- Ben yurt dışı Amerika'dan yazıyorum. Anlamlandırmadığım şeyler var.
- Biz Müslüman doğduk çok şükür Kur'an'ı Kerim'i biliyoruz. Dua ediyoruz şükrediyoruz. Peki, Amerika'da Hristiyanlar da dua ediyorlar kiliselerini gidiyorlar.
- Biz Müslüman doğduk neden onlar Hristiyan doğdular?
- Kur'an-ı Kerim' neden onlara da verilmedi?
- Neden böyle sınanıyoruz?
- Bana açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah insanları Müslüman, Hristiyan, dinsiz… olarak yaratmıyor, insan olarak yaratıyor. İnsanlar içten ve dıştan çeşitli yönlendirmeler ile dinli dinsiz, Müslüman veya öteki oluyorlar.

Kuran-ı Kerim bütün insanlığa verilmiştir. Ona ulaşamayanın makul bir mazereti varsa bu başka, aksi hâlde bugünkü iletişim araçları İslam ve Kuran hakkında doğru bilgiye ulaşmayı sağlamaktadır.

Dua Allah’a yapılır; Allah birdir, eşi, benzeri, oğlu…yoktur. Bunlara dua edenler Allah’a dua etmiş olmazlar.