Kredi kartlarının sigortalanması caiz midir?

Soru Detayı

- Ticari hayatım dolayısıyla kredi kartı kullanmaktayım. Toptancı firmalarla açık hesap veya kredi kartı ile çalışıyoruz. Kredi kartlarımın tüm ödemelerini zamanında yapıyorum. Benim sorum şu:

- Emr-i Hak vaki olup ahirete göçtüğümde eşime ve çocuklarıma borç bırakmak istemiyorum. Bankalar da sık sık arayıp "Kartınızı sigortalayalım." diyorlar. Vefat veya kaza halinde borcunuzu sigorta ödesin diyorlar.

- Bugüne kadar hayat sigortası kapsamında olduğunu düşündüğüm için uzak duruyordum; sizce ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Borçlu ölen bir müminin borcu, varisleri tarafından, ölenin malı bölüşülmeden bu maldan ödenir. Eğer mal yoksa veya varislerin ödemeyeceklerinden korkuluyorsa, borçlu gitmemek için böyle bir sigorta yapılabilir. "Borçlu ölürsem borcumu ödeyin." anlamında.

Ama, ölmediği takdirde belli bir süreden sonra, primlerden daha fazla parayı kendine ödemek üzere sigorta yapılamaz.