Sigorta ve dask parasını almak helal mi?

Soru Detayı

- Ev için çekilen kredi ve yatan sigorta dask parasını almak helal mi? - Babam 2014 yılında vefat etti kendisi vefatından 6 yıl önce şu an oturduğumuz evi almıştı ancak ev fiyatının yarısından fazlasını kredi çekerek aldı, babam için ne yapabiliriz?
- Ve bu evin kredili kısmını hayır beklemeden şu anki fiyatıyla oranlayıp vermemiz uygun olur mu?
- Ayrıca yine aynı ev için dask yani deprem sigortası yaptırılmıştı, evimiz depremde ağır hasar aldı ve dask ve sigortadan ödeme aldık bu parayı ne yapmalıyız?
- Dinimize göre nasıl bir yol izlemeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babanız başka yoldan, mesela faizsiz borç alarak, akraba yardımı vb. sayesinde oturabileceği bir evi alma gücüne sahip değilse, öncelikle katılım bankalarından alması gerekirdi. Arada ödemede zorlanacağı veya tabii ihtiyaçlarından fedakârlık yapacağı kadar büyük fark olursa, diğer bankalardan da ancak zaruri olan kadarını ödünç alabilirdi.

Faizli kredi alıp günah işlemek başka, bu para ile ev almak başkadır; ev haram olmaz. Sigortanın ödediğini de alabilirsiniz.

Katılım sigortacılıkta sigorta ettirmiş idiyse zaten mesele yoktur, sigortayı diğer şirketlerden yaptırmış idiyse bunu da caiz gören âlimler var.

Babanızın faizci bankadan kredi çekmesi, zaruret hükmüne uymayabilir; bu sebeple durumunuz müsait ise ya sevabı onun olsun diye bir miktar parayı yoksullara verirsiniz veya çektiği kredi kadar parayı ihtiyacı olanlara faizsiz ödünç vermeye devam eder sevabını babanıza bağışlarsınız. Karz-ı hasen kuruluşlarına bağışlamak da bir yoldur.