Tavuklarımız başkalarının bahçesine giriyor, yumurtalarını yememiz haram mı?

Soru Detayı

- Beslediğimiz tavuklarımız sahipli, çevrili olmayan birkaç arsadaki yere düşen meyveleri yiyorlar, dut gibi, dutlar yere düşmesin diye ağacın altına birşeyler serili ve diğer arsadaki ağaca ise hiç bakan yok, tavuklarımızdan istifade etmemiz haram mıdır?
- Biz çocukları olarak ailemizin bu konuda haram - helal olarak ince düşünmeyip bizim rızkımıza sebep oldukları için bizim istifade etmemizin günahı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başkasının mülkiyeti altında bulunan bir yere izin almadan girmek, hayvanlarını sokmak, hayvanların girmelerini önlemek için tedbir almamak caiz değildir. İzinsiz giren gâsıb sayılır ve gasb bir suçtur ve haramdır.

Tedbir alınmış olmasına rağmen hayvan girmiş ise, arazi sahibi ile helalleşmek gerekir. Sahibi helal etmezse, oradan alınan gıda ile üretilen meyve, süt vb. yemek helal olmaz.

Bahçelerden yollara sarkan dallardan yola düşen meyveleri hayvanların yemelerinde bir sakınca yoktur. Eğer sahibi bunları toplamıyorsa, örf ve âdete göre gelen geçenin yemesine bırakıyor ve yenmediğinde zayi oluyorsa, insanlar da yiyebilirler.